16 Mayıs 1981 yılında, Rize il merkezine bağlı Kendirli beldesinde dünyaya geldi.

Eğitim hayatına Rize’de başladı. Ortaokul ve lise eğitimlerini İstanbul İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı. Ortaokul yıllarında, Fatih-Karagümrük’te bulunan Feza Kültür Sanat Merkezi’nde, usta oyuncu ve yönetmen Hasan Nail Canat’ dan tiyatro eğitimleri aldı.

İstanbul Üniversitesi Sahne Sanatları ile başlayan lisans eğitimini, Beykent Üniversitesi Sinema ve Televizyon bölümüyle devam ettirdi.

 

1999 yılından itibaren profesyonel oyunculuk ve program sunuculuğu yapmaya başladı.

2002 yılında Birikim Eğitim Kurumları’nın lise bölümünde drama eğitmenliği yaptı.

2003-2005 yılları arasında Bağcılar Belediyesi’nde tiyatro eğitimi verdi. Bu süreçte yönetmenliğini kendi üstlendiği 3 oyun sahneledi.

2004-2006 yılları arasında yönetmen ve senarist olan Mesut Uçakan’ın yanında, yapım koordinatörlüğünü üstlendiği 3 tanıtım ve 1 sinema filmi hazırladı.

2007 yılında yerel format ile yayın yapan Mavi Karadeniz TV’de, Dalga Dalga Karadeniz adlı programın 7 yıl boyunca yapımını ve sunumunu üstlendi. Daha sonra iki yıl boyunca Mavi Karadeniz TV’nin Genel Yayın Yönetmenliğini yaptı. Aynı zamanda yurtiçi ve yurtdışında birçok toplantı, şenlik, kongre vs. programların sunumlarını gerçekleştirdi.

2014 yılında, Patika Ajans Reklam Tanıtım ve Organizasyon firmasını kurdu.

2017 yılının başında Uzer Medya Ltd. Şti. çatısı altında ajans, dijital, organizasyon ve haber merkezi bölümlerini topladı. Bunların yanında çeşitli gazete ve dergilerde makaleler yazmayı sürdürdü.

 

Abdurrahman Uzun, kişisel internet kanalında yayımlanan videoları ve çeşitli platformlarda kaleme aldığı yazıları ile 200 milyonun üzerinde tıklama alarak dikkatleri üzerine çekmeye başladı. Dijital platformlarda kullandığı dili, samimi sunumu, geçmiş ve gündem odaklı yaklaşımı ile özellikle gençlerin takdirini topladı.

 

Uzun, 2018 yılının Mart-Haziran ayları arasında toplam 29 şehir ve 37 üniversitede gençlerle buluştu. Yeni sezonda ise, 81 ilimizde bulunan üniversitelerde konferans vermek ve gençlerle buluşmak için çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

 

Abdurrahman Uzun, evli ve bir erkek çocuk babasıdır.