3. HAVALİMANI EYLEMİ GEZİ DİRENİŞİ Mİ – 18 Eylül 2018

Tarih tekerrürden ibarettir, tamam biliyoruz da artık hep aynı numaralarla, akıl dışı provokasyon girişimleriyle yine aynı sonlardan usandık, sıkıldık valla.

Almanya’dan, Amerika’sına tüm dünyanın hasetle takip ettiği, kıskandığı, Merkel’in “Bu havalimanı biterse biz de biteriz dediği” 3. Havalimanındaki süreç elhamdülillah tıkır tıkır işliyor.

3. havalimanının hem ülkemize katacağı ticari geliri, transferlerle havayolu ticaretinde bir üs olma açısından, hem de geniş kapasiteli yolucu taşıma imkanlarıyla Türkiye’nin hani derler ya ‘iftiharla sunacağı’ ülke prestiji açısından da devasa kalıcı bir eser. (Kalıcı eser üretmeyi yalnızca heykel yapmak zannedenler anlamazlar bu duyguyu)

İlk etabı 29 Ekim’de açılacak olan 3. havalimanı bu ara hepimizin gündeminde… Adı ne olacak? Nasıl olacak? Ne zaman bitecek? Oraya ulaşım kolay mı zor mu olacak? falan filan…

Adıyla alakalı yıllardır birilerinin Kızıl Sultan Abdülhamid diye karaladıkları cennet mekan Sultan Abdulhamid’in ismi geçmeye başladığı anda alttan alttan, mırıl mırıl başladılar nefretlerini kusmaya.

Derken yine o akıl babaları bayat senaryoyu yetiştirdi imdatlarına. Bir algı oluşturalım. Gidişatın seyrini değiştirelim. Ortalığı karıştırıp bari bu sefer becerelim dediler… Sonra Havalimanındaki işçilerin eylem haberlerini duyduk. Şey demişler. Köle değiliz. Arkadaşlarımız ölüyor, kötü şartlara maruz kalıyoruz, hastalığa yakalanıyoruz, paramızı alamıyoruz, zor durumdayız, şartlar iyileştirilsin yoksa çalışmayı durdururuz… Ve bütün bunlar açılışa 1 ay kala oluyor.

Hani mevzu sanki dün olmuş da bugün ayaklanma çıkmış gibi… Öyle ya aylardır hummalı bir çalışmayla hazırlıklar devam ediyor… Ne oldu da böyle bir kabarma yaşadılar diye düşünüyoruz biz de…

Ve çok değil, he bir iki araştırma yaparak bu tezgahın ipinin de kimlerin elinde olduğunu yakalıyoruz.

PKK’nın kanalları, ne tesadüf anında gelip röportajlara başlamışlar, CHP’nin klavye delikanlıları “Saldırın ulan, açın hashtagleri, çok kasmayın, Gezi’de dediğimiz her şeyin bire bir aynısını yazalım” diye kudurmuşlar, ne alaka olduğunu anlamadığımız dünyanın 4 bir tarafından tweetler atılmış… Hani siz nereden çıktınız lan demezler mi adama? Canada’dan, New York’tan, Diyarbakır ve Meksika’dan… Chp ve Hdp milletvekilleri eylemlere anında katılmış ve bir kez daha “Köle değiliz” demişler… Bak bak bak…

Ulan siz baya baya kölesiniz, Amerika’nın kölesisiniz, İsrail’in kölesisiniz, bebek katili şerefsiz teröristlerin kölesisiniz siz, kucaktan kucağa gezmeyi kültürel seyahat zanneden, alçaklıkta yüksek yapmış kölelersiniz…

Gezi’de başaramadınız, 15 Temmuz ayağınıza dolandı, ülkücüleri ayaklandıramadınız, Kadıköy’deki çakma liseli gençler tutmadı, ee yeni bir hamleyle işçiler üzerinden sabote peşindesiniz ha?

Yahu eyleme katılan birçok işçi orada çalışmayan, bir tuğlaya bile eli değmemiş bu tezgahın içindeki figüranlar… Ayrıca 4 yıl boyunca oraya uğramayan, yeni havalimanının yolunu dahi bilmeyen CHP-HDP milletvekilleri, Cumhuriyet Gazetesi, Sözcü gibi tetikçi gazeteciler ne oldu da kitlenbiniz yeni havalimanına he? Bir de sormazlar mı adama madem ki bu projede insanlar ölüyordu, kimseye para ödenmiyordu, çalışma yaşam alanları insan sağlığına elverişli değildi, niye sustunuz 4 yıl boyunca da açılışa sayılı günler kala başladınız afkurmaya?

Beyler;

Kimse numara yapmasın, oynadığınız oyunların, aklınızın arkasındaki planların hepsini biliyor bu millet. Bu anka kuşu yıllardır sabretti, bedeller ödedi, yeri geldi alevler içinde yandı… Ama elhamdülillah semalara yükseldi, inmeye de hiç niyeti yok. Ve iliklerimize kadar hissedip, içimizdeki inanç ve aşka diyoruz ki;

Başaramayacaksınız, memleketimizi parçalayamacaksınız… Ve bu kutlu ilerleyişimizi de ne siz, ne de ağa babalarınız durduramayacaksınız….

Ve tüm yaşanan bu olaylar üstadın bize yine şu mısraları hatırlatıyor.

Sur’da bir gedik açtık mukaddes mi mukaddes
Ey kahpe rüzgar artık ne yönden esersen es…

Kalın sağlıcakla.