TÜRKİYE’DE ENTELEKTÜEL NASIL OLUNUR? – 18 Aralık 2019

Malumunuz, günümüzde artık birçok kelimenin içi boşaltıldı. Öyle kelimeler var ki, sözlük anlamlarının ne demek olduğunu doğrulayana kadar epey okumak, bakmak, bir şeyleri kurcalamak gerekiyor.

Entelektüel diye bir kelime, bir titr var. Peki ne demek entelektüel? Veya şöyle soralım; Entelektüel kime denir? Entelektüel, edindiği bilgisini paylaşıp yayarak halkını aydınlatan ve hakikat peşinde koşan, ülkesinin dilini, edebiyatını, tarihini ve toplumsal değerlerini bilen kişidir. Ama gel gör ki bizde entelektüelden fazla entel var.  Peki nasıl olunuyor bu entelektüel görünümlü entellik?

1- Önce memlekete küfret, say, söv, devamlı eleştir beğenme, suratını ekşit büzüştür. Güzel, entelektüel olma yolundasın, ama yok yetmez…

2- Halkı aşağıla, onları cahil gör, inançlarına değerlerine saygısızlık yap.

3- Devleti yöneten her kimse o kişilere karşı nefretlik saplantın olması lazım ve bunu da her yerde bir şekilde dile getirip söyleyip belli etmen lazım kendini.

Bunlar varsa sende maşallah nur topu gibi bir entelektüelsin bizim memlekette.

Bunu yalnızca bugün için söylemiyorum. Tarihte de hep böyleydi, bundan sonra da böyle olacak. O yüzden diyorum ya bizdeki entelektüellik geleneği diye.

2. Abdülhamid, Adnan Menderes, Turgut Özal, Erbakan hoca… E bugüne geldiğimizde manzara ortada zaten.

Halka ve devlet adamlarına hakaret et sonra kalk deki pişkin pişkin, bunun adı ifade özgürlüğü.

Terörist sevicileriyle kol kola gir, göz kırp onlara, çaktırmadan fısıldaş sonra da bunu barışçıl maskeler altında gel bize yedirmeye çalış di mi?

Siyasi otoriteyi, iktidarı, kararlarını, devlet aklını devamlı ama devamlı en ağır şekilde eleştir sonra derdimiz ülkenin çıkarlarını korumak diye savunmaya geç. Derdinizin kendi çevrenizin çıkarlarını korumak olduğu konusuna hiç değinme ama…

Eee başka ne yapalım?

Vatandaşın taleplerini, isteklerini devlet karşısında korumak yerine herkese ve her türlü milli değerlere küfredin.

Asılsız gündemlerle kaos ortamı oluşturarak devleti ve devlet adamlarını yıpratın, itibarsızlaştırın. Nasıl olsa ne kadar küfrederseniz o kadar entelsiniz ya.

Her fırsatta Türkiye aleyhtarı faaliyetlerde en önde boy gösterin.

Ermenilerin uydurduğu o ucuz tezleri bu topraklarda yaymak için elinizden geleni yapın.

Süslü ama içi bomboş kelimelerle bu ülkenin gençlerini yabancılaştırmaya çalışın. Ailesini, akrabasını, çevresini, milletini, toprağını beğenmeyip her fırsatta işte bu ülkede yaşanmaz ben Avrupa’ya, Amerika’ya yerleşeceğim şımarıklığını da empoze etmeye çalışın.

Yapın bunları yapın, daha da fazlasını yapın. Ki zaten misliyle yapıyorsunuz da.

Ama hani çok entelsiniz ya, hani öğleye doğru hafif ısınmış sütü kahvenize eklemeden açılmıyor ya beyniniz, hani siz her şeyi bilen en gereksiniz ya.

İşinize gelmediğinden görmüyorsunuz herhâlde.

İhanet ve yabancılaşma hastalığına yakalanan siz pek kıymetli entellerimizin göremediği bir şey var:

Bu millet 3-5 tane entelin, danteline yedirmez bu memleketi.

Ortalıkta konuşan o aydın müsveddelerinin bayatlamış senaryolarına satmaz davasını bu millet.

O yosun bağlamış, mayası kokmuş, tedavülden kalkma zamanını çoktan geçirmiş, Sovyet Rusya dağıldıktan sonra işsiz kalan bu komünist artıklara yedirmez memleketini bu ülkenin evlatları. Bunu aklınıza sokun.

Kalın sağlıcakla.