BU MİLLET, GÜNÜ GELİNCE HER ŞEYİN HESABINI SORUYOR – 3 Şubat 2017

15 Temmuz gecesi dosta düşmana nasıl bir imana sahip olduğunu gösteren bu aziz millet, nasıl kendisi gibi yaşayan, kendisi gibi düşünen, konuşan insanlara sahip çıktıysa kendi değerlerine, kendi kutsallarına saldıran, kendisini aşağılayan, kendisine ihanet eden kim varsa onlarla da hesaplaşacaktır.

Dünya üzerinde algı yönetiminin en etken mecralarından biri ‘sinema’dır. Toplulukların hayatlarını ne şekilde dizayn etmek isterseniz bunu sinema ile başarma imkanınız diğer algı yöntemlerine göre daha etkilidir. Bu işi en güzel yapan da Hollywood’dur.

Kaybettiğiniz bir savaşı Dünya’ya kazanmışsınız gibi göstermek (Vietnam Savaşı), bir nesli katlettiğiniz ve insanlık suçu işlediğiniz bir olayı dünyaya haklıymışsınız gibi göstermek (Hiroşima) sinemada algı çalışmasının sadece bir iki örneğidir.

İlk defa Türkiye Haber Merkezi olarak gündeme taşıdığımız ve ardından bir çok ulusal TV ve gazetenin üzerine tartıştığı isim olan Mahsun Kırmızıgül şu sıralar sinema adına en çok konuşulan isim.

Mahsun’un kısa zaman önce çektiği ve bir hafta üzerine gişede beklediğini bulamayan “Vezir Parmağı” isimli filmini izlemediğim/izlemeyeceğim için film hakkında olumlu veya olumsuz fikir beyan etme niyetim yok. Ancak bir kaç gündür konuşulanlara ve yazılanlara bakınca bu film milletin değerlerine saldırı olarak görülmüş ve doğal bir tepki oluşmuş filme.

Benim düşüncem;

Milletin bu filme verdiği tepki sadece bu filmin içeriği ile ilgili değildir. Daha düne kadar Ahmet Kaya’ya çatal fırlatan zümrenin içinde olan ve bu hareketinden dolayı Ahmet Kaya’dan, ailesinden ve sevenlerinden özür dilemeyi düşünmeyen bir adamın “ben sanatçıyım, hiç bir oluşumun, hiç bir grubun adamı değilim” demesi millet nazarında kabul görmemiş gibi gözüküyor…

Ayrıca New York’ta Beş Minare filmi ile F.Gülen’in bulunduğu makamı ve onun dokunulmazlığını “kör göze vezir parmağı sokmak” şeklinde sunmasını bu aziz milletin es geçeceği düşünülmemelidir.

15 Temmuz’da kendi kaderini çizen bu aziz millet, hesabı sorulması gereken ne varsa zamanı geldiğinde bu hesabı soracaktır dememin sebebi de budur.

Ahmet Kaya’yı linç eden grupla hareket eden, PKK’nın kazdığı hendeklere yapılan müdahaleyi canilikle suçlayan, sinema üzerinden siparişle film yapan türkücü Mahsun’amillet bu günlerde hesap soruyor.

Son olarak söyleyeceğim;

Bu millete rağmen hareket eden, ihanet eden, bu milleti hor gören, aşağılayan kim varsa kendisinden hesap sorulacağı günü beklesin.

Kalın sağlıcakla…