GIRGIR DERGİSİNİ KİM KAPATTI? – 21 Şubat 2017

Gırgır Dergisini Kim Kapattı

Birkaç gün önce bir mizah/karikatür dergisinde bir karikatür yayınlandı ve kamuoyundan tepkiler gelmeye başlayınca derginin sahibi kurum-kuruluş da dergiyi kapattığını duyurdu.

Hatta kapatmayla yetinmeyen derginin sahibi kurum (Sözcü Gazetesi) karikatürü çizen kişi hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunmuş…

Bu durum bana hiç normal gelmedi.

Neden mi?

Biraz olayı kurcalayalım.

Kendi düşünceleri haricinde hiçbir fikri tınlamayan, özgürlük kavramını sadece kendileri için olursa özgürlük, aksi halde “faşizm” olarak gören, öküzün altında buzağı arama konusunda zirve yapmış bir kitlenin tam beklediği bir ortam oluşmuşken (Basın özgürlüğüne müdahale), aksi istikamette hareket etmesi ilginç değil mi?

Bugüne kadar hiçbir değere saygı duymayan, küfür ve hakareti bir muhalefet veya basın özgürlüğü gibi gören, kendisi gibi düşünmeyen-yaşamayanlara öcü, gerici, göbeğini kaşıyan adam yaftası vuran bir zümrenin bir anda kendini suçlu görmesi ve özür dilemesi akla zarar bir hamle değil mi?

Bu dergi ilk defa mı Peygamberlerle dalga geçti?
Bu dergi ilk defa mı insanların kutsallarına dil uzattı?
Bu dergi ilk defa mı Müslüman bir hayat yaşamaya çalışanları aşağıladı veya küfür etti?

Hayır. 

Bu tarz terbiyesizliği, bu tarz alçaklıkları, bu tarz aymazlıkları her daim yapıyordu bunlar. Peki, şimdi ne oldu da böyle bir haleti ruhiyeye büründüler?

Millet tepki verdi, yönetim de dergiyi kapattı” bahanesi bana hiç inandırıcı gelmedi.

Çünkü eğer bu ülkede Peygamberlere hakaretten dolayı birilerine müdahale olsaydı Peygamberimiz Hz. Muhammed’e hakaret etme şerefsizliğini yapan “charlie hebdo” dergisi için özel sayı hazırlayıp yayınlayan Cumhuriyet gazetesine müdahale edilirdi.

Ayrıca “charlie hebdo” krizi esnasında tüm ülke genelinde gösteriler, yürüyüşler, basın açıklamaları yapılmasına rağmen, sosyal medyada binlerce paylaşım yapılmasına rağmen sadece o malum gazetenin o günkü baskısı toplatıldı ve bu toplatma sonrası bazılarının “Basına sansür var”, “80 ihtilalinde bile bu kadar yapılmamıştı” minvalinde söylemlerini hatırlayın.

Demekki olay milletin tepkisi, devletin müdahalesi veya dergi yöneticilerinin vicdani rahatsızlığı değil. 

Peki, ne anlama geliyor bu ar-namus-kutsal kavramlarından uzak bu derginin kapanma kararı?

Aklıma gelenleri soru cevap şeklinde aktarayım.

Beyler!
Gırgır dergisi kimi resmetti, kime hakaret etti?
Hz Musa’ya.

Hz.Musa hangi dinin Peygamberi?
Museviliğin (Yahudi)

Şimdi bu soruları ve cevapları aklınızda tutun.

Biz Müslümanlar bütün hak peygamberi kabul eder ve sevgide-saygıda kusur etmeyiz. Çünkü, Allah c.c Bakara 285’te Müslüman tanımını yaparken “Onlar, Peygamberlerinden hiçbirini öbüründen ayırmaz”, diye tanımlamıştır. Bu nedenle asla Hz.Musa’ya hakareti es geçmemiz söz konusu bile değildir.

Lakin biz Müslümanlar daha ne oluyor diye anlamadan, ciddi anlamda tepki vermeden, yürüyüşler düzenlemeden, basın açıklamaları yapmadan, o dergi müsveddesi hakkında sosyal medya üzerinden ciddi bir tepki ortaya koymamışken,

Dergi yöneticilerinin böyle keskin bir karar alması, (kapatma, özür, kendileri hakkında suç duyurusu) ilginç değil mi?

Bu kararı (Derginin kapatılması-özür dilenmesi-Uykusuz kaldık bahanelerinin üretilmesi-Kendileri hakkında suç duyurusu bulunulması) isteyen veya bekleyen birileri vardı. 

Ve bir yaptırım bekleyen bu birilerinin gönlünü almak ve onlardan özür dilemek adına yapıldı bu kapatma.

Ve bir dergi kapanmasına rağmen Basın Özgürlüğü diye biyerlerini yırtan hiç kimse de çıkıp tek bir kelime söylemedi, neden?

Yukarıdaki cevapları da önümüze alınca görüyoruz ki Cevap tek.

Gırgır dergisi denen paçavra MUSEVİLERİ – YAHUDİLERİ mutlu etmek için kapatıldı.

Dünyada eğer dokunduğun şey Musevilerin (Yahudiler) değerleri olursa süt dökmüş gibi kedi gibi sustururlar ve Musevileri mutlu etmek için kırk türlü takla attırırlar adama.

Ama %99’u Müslüman olan bir ülkede İslam’a ve Müslümanlara istediğin gibi hakaret edebilirsin ve bu yaptıklarını da Basın/Fikir özgürlüğü diye savunursun, öyle di mi?

Demek istediğim bu dergi biz Müslümanlar tepki verdik diye kapanmadı. Boşa kendimizle gurur duymayalım yani.

Hala Üstadın söylediği gibiyiz dostlar,

“Öz yurdumuzda garip, öz vatanımızda paryayız” 

Kalın sağlıcakla!