BU SÖZLERİM BAŞÖRTÜSÜNE SALDIRANLARA DEĞİLDİR! – 20 Kasım 2019

Siz hiç başörtünüz için okul kapısından çevrildiniz mi?

Sırf başörtülüsünüz diye tüm haklarınız elinizden alındı mı?

Başörtünüzden dolayı alın teri dökerek kazandığınız okulunuzun kapısından yaka paça alınıp polis araçlarına bindirildiniz mi?

Başınıza taktığınız örtüyü yalnızca Allah’ın emri olarak bilirken bunun için hiç zulüm gördünüz mü, cop yediniz mi?

Bu ülkede bunlar yaşandı. Birileri bu bedeli sonuna kadar ödedi. Kimi kızlarımızın geleceği ellerinden alındı, kiminin hayalleri yarıda kaldı, kimi de başımın örtüsü füruat değildir, Allah’ın emridir deyip canımı veririm de örtümü açmam diyerek ikna odalarında dimdik bir duruş sergiledi.

Ve geldiğimiz bugün hala baş örtüsü konuşuluyor. Ama o günkü örtü değil konuşulan.

Kimsenin parasını, servetini, kazancını konuşmak veya o servetini nasıl harcıyor diye lak lak yapmak haddimize değil. İnancımız gereği her kul yaptığının, kazandığının, harcadığının, yediğinin içtiğinin hesabını zaten verecektir. Birileri imkanları dahilinde yaşar eder. Kimsenin buna diyecek sözü yok, ama bu yaşamı birilerinin gözüne sokmaya çalışırsa insan, işte orda manzara değişir. Toplum olarak buna görgüsüzlük deriz, ayıp deriz, bu nedir kardeşim, böyle bir israf olmaz ki deriz. Bu israfın, bu şatafatın, bu aşırı lüksün ne şekli, ne tarafı, ne görüşü, ne açığı ne kapalısı, ne bilmem neyi de olmaz… İsraf israftır…

Bu günlerde gündemde yine başörtüsü var dedikya, kimi başörtülü kardeşlerimize saldıran aymazları konuşurken kimileri de başörtülü üç beş görgüsüzün görüntülerini konuşuyor.

Benim sözüm başörtüsüne saldıranlara değil, sokaklarda durduk yere başörtülü bir kadına yapışıp hırsıyla o kadınları darp edenlere değil, baş örtüsünü hep diline dolayıp onunla alay edenlerle de değil. Onlar zaten bilmezler, onlar anlamazlar, onlar bir bez parçası gördüğü o örtünün, emrinin nereden geldiğini ve niçin o örtüye mana yüklendiğini hiçbir zaman kabul etmediler, etmeyecekler de…

Benim sözüm bedeller ödenmiş başörtüsünü bugün birilerinin ağzına sakız edenlere, baş örtüsünü takıp onun değerini ve temsilini yaşatamayanlara, başörtüm ipek mi olsa, saten mi olsa derdiyle etiketlerini daha da görünür hale getirmek için yarışanlara… Benim sözüm modernlik diye başörtüsünü kalıplara sokup bunu da yeni nesle alternatif diye sunanlara, baş bağlama şekillerinde uyduruk modellemeleri ortaya çıkarıp bunu da estetik görünüm diye satanlara, yani baş örtüsüne saldırmaya hazır pusuda bekleyenlere hiç düşünmeden malzeme verenlere benim sözüm.

Başınıza taktığınız o örtü, baş örtüsüne inanan herkesin, kadın erkek fark etmez hepimizin davası, hepimizin mücadelesi, hepimizin kıyamete kadar sürecek olan direnişidir.

Bu haklı mücadeleyi, bu direnişi şahsi zevklerimiz ve nefsimiz için kimsenin ağzına sakız edip harcatmayalım dostlar.

İsterdik ki, biz bugün bunları değil, başörtüsünü okumaya, bilime, eğitime, akademisyenliğe engel görenlere karşı Kartal İmam Hatip Lisesi öğrencisi Rümeysa Hakyemez kardeşimizin Cambridge Üstün Başarı ödülleri sınavlarında aldığı dünya çapında birinciliğini konuşup, kardeşimizi tebrik edip, başarısıyla gurur duyalım.

Evet, başörtüsü ne hale geldi, kimlere kaldı diye ahlanıp vahlananlar…  Üzülmeyin, 28 Şubat’ta üzerine tanklar sürülen, uğruna bedeller ödenen, coplar yiyilen, hapisler yatılan başörtüsünün bugünkü temsilcisi Rümeysa kardeşimiz ve onun gibi olanlardır. Ve başörtüsü hassasiyetimiz dün olduğu gibi bugün de Rümeysa kardeşimizin başının üstünde kıyamete kadar sürecektir.