MARMARAY’DAKİ SARIKLI ve CÜBBELİ O ADAM KİM? – 01 Kasım 2019

Dün İstanbul’da Marmaray’da yaşanan bir video izledik.

Edebin, şerefin, haysiyetin nasıl kendini göstermeden öyle sessizce parlayıp öne çıktığını ve aynı anda da acizliğin, aşağılık olmanın, cahilliğin sesinin havlayarak nasıl kulak tırmaladığına da şahit olduk.

Herkes bir şeyler gördü o videoda; Kimi saygısızlığı, kimi tahammülsüzlüğü, kimiyse aklı sıra gericiliği gördü, izledi o videoda.

Ama biz, ahlaksızca bir insana saldırıldığında, o insanın sabırla, sessizce edep zırhını kuşandığında nasıl güçlü, nasıl omurgalı olduğunu gördük.

Ama size bir şey söyleyeyim mi? O videoyu izlediğinizde kızmayın, sıkmayın canınızı, bozulmasın moralleriniz.

Hani şair diyor ya, “Başka alemlerden farkımız bizim” diye… İşte o videoda fark ayan beyan ortadaydı.

O Marmaray’daki sarıklı cübbeli kardeşim, seni bütün Müslümanlar adına tebrik ediyorum.

Senin yüreğinin ve adamlığının karşısında da düğme ilikliyorum.

Ben 15 Temmuz’da sokaktaydım. İhanetin kol gezdiği o gece yollarda, meydanlardaydım ben. O gece tekbir sesleri duyuyordum, yürürken merminin üzerine bizler arkadan duyduğumuz o yüksek sesle okunan Kur’an sesleri yüreğimizi şaha kaldırıyordu. Ama maalesef, maalesef ki o gece sokakta 10. Yıl Marşı’nı, İzmir’in Dağları Marşı’nı söyleyen tek bir Allah’ın kulu yoktu. O gece birileri çıplak elleriyle tankların önüne koşarken, kendini modern, ilerici, özgür, cumhuriyetçi, laik, Kemalist olarak adlandıranlar marketlere bankamatiklere koşmuştu. Neyse…

Peki kimdi o Marmaray’daki sarıklı cübbeli adam he? Kimdi? Bu memleketin nesiydi o adam?

Sabrın ve nezaketin ne olduğunu o üç beş kendini bilmeze gösteren o Yusuf yüzlü kardeşimiz kimdi biliyor musunuz? 

15 Temmuz’da Büyükşehirin önündeki o süs havuzunda abdestini alıp şehadete aşkla koşanlar vardı ya, işte onlardan biriydi o adam.

Memleketimizi hepimizden, bizden almak isteyenlerin kurşunlarına karşı en önde yürüyüp, ‘’Öleceksek adam gibi ölelim!’’ diyen o aslan yüreklilerden biriydi.

Çanakkale’de yarım ekmekle 2 gün boyunca cephede savaşan, “Eğer ezanlar susacaksa, eğer bayrağımız inecekse semalardan nefes almak haram bize” diyenlerin torunuydu o Marmaray’daki delikanlı.

Bu ülkeye diz çöktürülmeye çalışıldığı günlerde, ekonomik darbelerle köşeye sıkıştırılmaya çalışıldığı günlerde, ‘’Aç kalma pahasına da olsa dolar değil 5 lira 50 lira da olsa biz memleketimizi satmayız.’’ diyen işte o Marmaray’daki adamdı.

Birileri savaşa hayır naraları atarken, birileri YPG terör örgütü değildir derken, birileri sanki ortada hiçbir şey yokmuş gibi kafasını kuma gömüp sessizliğe bürünürken; birileri Almanya, Amerika, Fransa meclislerinde ülkemizi karalarken; Zeytin Dalı Harekatı’nda, Barış Pınarı Harekatı’nda gece sabahlara kadar oturup oradaki Mehmetçiklerimiz için Fetih sureleri okuyan, Allah’a gözyaşları içerisinde dua eden işte o Marmaray’daki kardeşimizdi.

Kaldır başını güzel kardeşim. Sen o sessizliğinle, içinden ettiğin o dua ile seni küçük düşürmeye çalışanlara karşı ortaya koyduğun duruşla çok şey haykırdın, çok şey öğrettin, hatırlattın hepimize.

İnsanlık, adamlık okuduğun kitaplardan öğrenilmezmiş. Modernlik, üzerine giydiğin o bez parçalarından anlaşılmazmış. Ahlak gezip gördüğün bilmem kaç ülkeden satın alınmazmış, bir kez daha hatırlattın bize.

Cumhuriyete, Nene Hatunları, Kara Fatmaları, Şerife Bacıları yok sayıp iki inci küpe, bir broş, bir papyon takmakla sahip çıkılmaz. Kadehleri havaya kaldırıp 10.yıl Marşı söyleyerek, kırmızı ruja kırmızı fularla kombin yaparak ve insanların kılık kıyafetlerine küstahça hakaret ederek de cumhuriyet kadını hiç olunmaz.

Bu memleketin değerlerini savunmak, bu memlekette aydın entelektüel olmak, bu memlekette huzuru, merhameti, sevgiyi, gelişimi inşa etmek için önce edepli olmak gerek, edepli.

Hani diyor ya Yunus;

Gezdim Halep’i Şam’ı

Eyledim ilmi talep;

Meğer ilim bir hiç imiş,

İlla edep illa edep…

Siz, siz olun edeple kalın…