ÇANAKKALE DESTANINI KİMLER YAZDI? – 18 Mart 2019

Çanakkale Destanını Kimler Yazdı

Martın 18 ‘i bugün. Destanın bu topraklara kazındığı gün bugün. Şehadet kokusunun oluk oluk bayrağa karıştığı gün bugün. Kınalı kuzuların, 15 yaşındaki erlerin, nişanlıların, süt kokuluların, emir erlerinin, peygamber ocağında, bombaların altında ezan sesiyle aynı kıbleye secde edenlerin bize bıraktığı şanlı gün bugün 18 Mart.

Size savaşı anlatmayacağım, size bombalardan, dökülen kanlardan, yarım kalan hayallerden, açmadan solan fidanlardan bahsetmeyeceğim. Size Çanakkale destanında bedeller ödeyerek bize bugünleri bırakan o kahramanların karşısına yarın mahşerde çıktığımızda nasıl hesap vereceğimizden bahsedeceğim.

Tanır mısınız? Mehmet Çavuş’u. Çanakkale’de Sağ kolumu kaybettim. Sol kolum var. Onunla da pekâlâ iş görebilirim diyen Kahraman Mehmet Çavuş’u. Yarın o Mehmed’in karşısına çıktığımızda senin savaştığın düşmana karşı biz kenetlemedik biz omuz omuza duramadık dememek için bugün daha çok sarılacağız bu bayrağa.

Boyundan büyük tüfekle vatanı savunan 13’lük yiğit Hüseyin. Hüseyin’le göz göze geldiğimizde gençliğini yaşayamadın belki ama biz senin tüfeğindeki nişanı sırtlanıp senin Hak yolunda verdiğin mücadelenin devamını getirdik diyebilmek için daha çok BİR olacağız bugün.

Kopan parmağını beziyle sarıp kürekle düşmana saldırmaya giden Ali Çavuş’un karşısına dikildiğimizde sen bizden razı ol başını eğmedik öne, vakti geldi bizde levyelerle tankların karşısında dikildik demek için daha İRİ olacağız bugün.

Ve Seyit Onbaşı, terhis olduktan sonra 13 gün yürüyerek evine ulaşan, köyündeki herkesin öldü sanıp umudunu kestiği Seyit Onbaşı, yarın mahşerde karşısına çıktığımızda Onbaşım emanetine sahip çıktık biz de aynı imanla ay yıldızlı sancağı evlatlarımıza bıraktık diyebilmek için daha DİRİ olacağız bugün.

Bakın beyler, Çanakkale yalnızca bir destan değil. Çanakkale Türkiye. Çanakkale biz. Çanakkale Anadolu. Çanakkale benim anamın gözünün nuru. Çanakkale inancın, imanın, topyekûn birliğin ne demek olduğunu yedi düvele gösteren bir gurur. Ve bugün o gururu yaşadığımız en güzel gün. Bak ne güzel diyor Arif Nihat Asya

Bize güç ver… Cihâd meydanını,

Pehlivansız bırakma Allah’ım!

Kahraman bekleyen yığınlarını,

Kahramansız bırakma, Allah’ım!

Bilelim hasma, karşı koymasını;

Bizi cansız bırakma, Allah’ım!

Tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

Kalın sağlıcakla.