DİYARBAKIR’DA ANALARIN HAKLI DİRENİŞİ! – 11 Eylül 2019

Bir anneler vardır, bir de analar vardır ya hani. Yeri gelir, savaşın seyrini değiştirirler, yeri gelir koca bir aileyi çekip çevirirler, yeri gelir yumruğu masaya vurduğunda taa öte mahalleden sesi duyulur. Bizim bu analardan konuşalım biraz bugün…

Biz biliriz o anaları, “Başlarım sizin Kürdistan davanıza” deyip de bir başına evladı için nöbet tutan Hacire anaları

Ama biz yine biliriz,  bakıcılarla çocuk büyütürken yılın annesi seçilen ama evladı dağa çıkarılan annelerin direnişe sessiz kalanları.

Biz biliriz kömür karası gözlerinden ateş eden, “Bir canım var onu da evladım için alırsanız alın, hiç kimseden korkum yok” deyip zalimin kapısına dayanan anaları…

Tabi biz yine biliriz, Aybüke öğretmenin canına kıyarken yeni eğitim öğretim yılında öğretmenlere başarılar dileyen o iki yüzlü terörist sevicileri. 

Biz biliriz, 9 ay karnında taşıdığı evladının evde kalmış eşyalarını koklayan, ciğeri kor gibi yanan anaları..

Ve biz yine biliriz, kaz gibi çığırırken, ülkemin ciğerlerini, ormanlarını yakanlara sus pus olanları.

Tanırız biz tanırız, biz iyi tanırız. “Ya oğlumu dağdan indirirsiniz, ya da dünyayı başınıza yıkarım” diyen bu toprakların gerçek analarını… 

Ve maalesef biz yine tanırız alkışın geldiği yere koşarak vicdanını sessize alanları.

Adalete göz kırparken susamam diye klipler çekenlerin çocuk istismarı davalarını da biliriz.

Anaların göz pınarlarındaki bir damla yaşı silmek yerine, 730 araçlık sahte şovlarla müsamere yaparak anaların şanlı direnişini gündemden düşürmeye çalışan basitleri de tanırız.

Biz biliriz bakmaya kıyamadığı can paresi kaçırılıp terörün kucağına atılan, dünyası karartılan anaları da biliriz, Kürt çocuklarına dağı reva görürken kendi çocuklarını özel kolejlere, keman kurslarına, Maldivler’e tatile gönderen o merhametsiz kadınları da biliriz.

Ve siz de iyi bilin ki,

Bir ana evladı için feryat ediyorsa, bir ana evladı için yollara düşmüşse onun yüreğini yakanı yakmadan geri adım atmaz.

Ve yine bilin ki,

Bir ana “Evladımı, yavrumu geri verin” diye haykırıyorsa o ana evladını almadan geri dönmez.

Kafanızı kuma gömüp ölü taklidi yaptığınız o kafelerde, şunu iyi bilin ki bu millet Dicle’nin kuzularını çakallara yem etmeyecektir… Ve bu millet dağ gibi dimdik duran anaların yanındadır. Hayme ana dik durdu oğlu Ertuğrul’a devlet kurdurdu ve devlet ana oldu.

Bugün Diyarbakırlı analar da bu ülkenin makus talihini değiştirecek ve dik duruşlarıyla yeni bir dönemi başlatacaklardır

O elleri nasırlı, feraset sahibi, mangal yürekli Anadolu analarına selam olsun…