EZAN NEDEN TÜRKÇE OKUNMALI – 10 Kasım 2018

Bu milletin değerleriyle kavgalı olanların yola ize gelmez kavgaları bir bitmedi, tükenmedi maalesef. Kur’an’ı yasaklayan, camileri ahır ve gazinoya çevirenler 70 yıldır her fırsatta ezanı kafalarına göre okutmak için çaba sarf ettiler ve ediyorlar da.

Bugün… Ezan yeniden Türkçe okunsun sevdalarına bi tane sözde milletvekilini tutmuşlar, çemkiriyorlar. Neymiş, ezan bizim dilimizden okunmalıymış, ezan Türkçe okunduğunda ne demek olduğunu anlayacakmışız, dilimiz de her yere böylelikle yayılacakmış.

Napıyorsunuz lan siz? Siz hangi Türkiye’de yaşadığınızın farkında mısınız? Siz bu milletin artık uyandığını, aynı tufaya bir daha düşmeyeceğini görmüyor musunuz?

Namazla, niyazla, camiyle, cemaatle işi olmayan adamlar bugün ezanı dert edinmişler kendine. Ulan namaz kılmak için ölüp bitiyorsunuz da ezan Türkçe değil diye mi alnınız secdeye varmıyor? Ezanı anlayamadığınız ve hiçbir yerden de anlamını öğrenemediğiniz için mi ibadetlerinizi eksik yapıp, hakkını veremiyorsunuz ha? Siz var ya siz… Sizin dedeleriniz de böyleydi. Sizin o ağa babalarınızın da dünyalık hevesleriydi Türkçe ezan okutmak.

Allah-u Ekber! Allah birdir demekten korkuyorsunuz. Eşhedü enla ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhu ve resuluhu. Ben şehadet ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur ve yine şehadet ederim ki Muhammed onun kulu ve elçisidir demeye çekiniyorsunuz siz.

Rezilsiniz, haysiyetsiz ve şeref yoksunusunuz. Sizin kavganız islamla ve bu ümmetin davasıyla. Sizin derdiniz Türkçe falan değil, sizin derdiniz islamla. Evet, milletimiz bu zulüm altında ezildi bir dönem… Ama Menderes canıyla bedelini ödeyerek ezanı kadim haline yeniden getirdi ve kıytamete kadar da bu topraklarda ezan, orjinal haliyle okunacak.

Ezan sizin anladığınız ya da şöyle diyim anlayamadığınız, idrak edemediğiniz gibi bir şey değildir. Ezan evrenseldir. Dünyanın neresinde okunursa okunsun Allah-u ekber sesiyle içimizi titreten, bizi yaradanın kapısına davet eden en güzel makam, en güzel çağrı, en güzel anlatımdır o.

O anlayamıyoruz dediğiniz ezanla tüm canlılar tekbire koşuyor, ekmek yediğiniz nefes alıp yaşadığınız topraklar o ezanla bereketleniyor. Kabul etseniz de etmeseniz de, ezanın dili tektir. Ezanın çağrısı tektir, ezanın anlamı tektir.

Haa bir de, Türkçe ezan açıklamalarına sesini çıkarmayıp kabuğuna çekilen, “Şimdi ittifak var, konuşup da ortalığı karıştırmayalım” diyen herkes de bu ülkeye ihanet eden bu bayrağa küfreden bu coğrafyayı satmaya çalışanlarla aynı safta ve aynı sofradadır. İşte o kadar.

Dedik ya bunların dedeleri de böyleydi diye, aynen öyle…

Hani vardır ya Anadolu’da bir söz;

Katranı kaynatsan olmaz ki şeker,
Cinsine … tükürdüğüm cinsine çeker!

Bu söz de cuk diye oturdu üzerinize…

Kalın sağlıcakla.