İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE SEÇİMLERİ NEDEN YENİLENİYOR ve YSK NEDEN YALNIZCA İSTANBUL İÇİN BU KARARI ALDI? – 10 Mayıs 2019

İstanbul Büyükşehir belediye seçimleri neden yenileniyor ve YSK neden yalnızca İstanbul için bu kararı aldı?

Evet. Hemen gireyim konuya. İstanbul seçimlerinin yeniden yapılacağı kesinleştiğinden beri ortalık pek bir hareketli. Hatta sadece Türkiye değil bizi çok seven düşünen ülkelerden de geliyor sayfa sayfa demeçler. İşte Almanya değişik açıklamalar yapıyor, Amerika diyor ki bu bir savaş ilanıdır, Efendim İngiltere bu konuda endişeleniyor, Yunanistan desen karalar bağlamış olmaz böyle bir şey diye diz dövüyor. Yav arkadaş bir durun ya… Türkiye’de ise daha ilk dakikadan itibaren değişik sanat grupları, spor camiaları herkes devreye girdi kimin eteğinde ne kadar taş varsa bir bir döküyor. Sıkıntı yok daha da etsinler.

Ama bu yaygaranın dışında milletin kafasında 2 soru var 1- Büyükşehir belediye seçimleri neden yenilenecek?  İkincisi, arkadaş tek sandık vardı 4 oy kullanıldı o 4 oydan neden sadece1 tanesi iptal edildi de diğerleri edilmedi?

Şimdi gelin biz buna cevap verelim, hatta böyle ilkokul çocuğuna anlatabileceğiniz şekilde anlatalım. Hem sağda solda sorana, merak edene cevap verebilmiş olursunuz.  Tabi bu olayı kalkıp da her şeye kendi ideolojik penceresinden bakan birine böyle dane dane anlatmaya kalkmayın çünkü anlamazlar, kafalarına göre takılmaya devam ederler. Boş verin gelin başlayalım.

Bakın YSK’ya hangi konuda itiraz edilirse YSK onu gündemine alır onu değerlendirir. Yani siz YSK’YA İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinde bir şaibenin olduğu ile ilgili itirazda bulunduğunuzda adamlar gidip de Konya’daki seçimleri de bir inceleyim demezler.

Ak Parti İstanbul Büyükşehir ve Büyükçekmece’de,  MHP ise Maltepe’de seçimlerin iptali için itirazda bulundu. Bununla alakalı belgelerini, donelerini, tescillediği usulsüzlükleriyle alakalı ne var ne yoksa sundu.  YSK toplandı bi baktı ki İSTANBUL büyükşehir belediye seçimlerinde kamu görevlilerinden oluşması gereken sandık kurulları (ki bu kanunen zorunludur) kamu görevlisi olmayan, görev yaptığı ilçede oturmayan, sokakta hiçbir işi olmayan kişilerden oluşturulmuş. Yani sandıkta görev yapamayacak 6 binden fazla kişi sandıklarla kafasına göre takılmış. AMMA yalnızca bu durum YSK’nın seçimi iptal edip yenileme kararı için yeterli olmadı. Bunun üzerine Cumhur ittifakı kalktı dedi ki bu usulsüz görev yapan sandık kurullarının olduğu 123 sandıkta ben şaibe belgeledim kardeşim. Belgeleri de kanıtları da alın işte bunlar. Kimisinde imza yok, kimisinde mühür yok, kimisinde seçim sonuç tutanakları yok, kimisi bomboş hiçbir şey yazılmamış. Yani Kanuna aykırı görevlendirme yapılan sandık kurullarının olduğu 123 sandıktaki usulsüzlük açık bir şekilde ortaya kondu.

Hani şunu da bilin ki, bu bir yorum, bir olasılık, bir muallaklık falan değildi. Bu belge belge kanıtlanmış hırsızlığın ve şaibenin tescillenerek sunulduğu bir gerekçelerdi.

YSK’DA baktı ki bu 123 sandıkta toplam 42 bin civarında denetlenemeyen, kontrol edilemeyen oy var, İstanbul büyükşehir belediyesindeki adaylar arasındaki farkta 13 bin. (Tabi o 29 binlerden 13 bine düşen o aradaki çalmaları, hileleri de konuşuruz bir ara) Bu 123 sandıktaki oyların seçim sonuçlarını değiştirmeye doğrudan etki edeceğini düşündüğünden bu seçimin yenilenme kararı verdi. Usulsüzlük vardı, belgeleri toplandı, itirazlarda sunuldu YSK değerlendirdi ve yeniden seçim kararı verdi. İşte durum aynen bu kadar açık ve net.

Ha bir de şu mesele var, neden yalnızca zarftan çıkan sadece belediye başka seçimleri iptal edildi.

Arkadaş, Cumhur ittifakı İstanbul Büyükşehir belediye seçimlerinin iptali için başvurdu. Diğer partilerde keşke otursaydı ilçe belediyelerin, muhtarlıkların iptali için itiraz etmiş olsaydı da onlar hakkında da değerlendirmeler yapılıp bir karar verilseydi. Cumhur ittifakı, Bu süreçte itirazını büyükşehir belediyesi üzerinden verdiği için yalnızca onun değerlendirilmesi yapılıp kararı verildi.

Şimdi hoplamalar zıplamalar, hatta mağdur numaraları. Ne mağduru ya…  Birileri benim oyumu çalmış, gasp etmiş, yangından mal kaçırır gibi mazbata derdine düşmüş sonra hakkımız yendi falan. Bazıları da diyor ya?  Efendim seçimi yenilemek ülkemiz için pek de iyi olmaz, huzuru kaçar falan niye? Benim oyumu çalmışsın ama bana diyorsun ki ülke gerilmesin diye sen sus buna razı ol. O aklı çok olanlar akılarını kendilerine tutsunlar, o her şey çok güzel olacak diye anında ortaya atılan sanatçılar siz de iyi bilin ki evet bu ülkede size rağmen her şey daha da mükemmel olacak.

Kalın sağlıcakla.