PARİS SOKAKLARI YANARKEN BİZİM GEZİCİLER – 5 Aralık 2018

Yine ne varsa bizim Anadolu’da var. Diyor ya bir söz; Ne doğrarsan aşına o gelir kaşığına. 
Bugünlerde batının göz bebeği, medeniyetin öncüsü, insan hakları savunucularının geldiği noktayı bu sözle toplamak istedim. Gücü, kuvveti, tep tipçiliği, ırkçılığı, sömürgeciliği merkeze alan Batı medeniyeti kaynıyor son birkaç gündür, daha da kaynar o kazan ben size söyleyeyim.

Fransa’daki manzaraya şöyle bir bakıyorsun Allah Allah ne kadar da benzer… Baya bildiğin gezi vandalizmin kurgusuyla aynı gidiyor hikaye.

Vereyim mi birkaç örnek?

“Mesele sadece benzin zammı değil arkadaş. Sen hala anlamadın mı? Hadi gel”

“Paris halkının haklı direnişini destekliyoruz, diren Paris.”

“Bunlar barışçıl eylemler, masum insanların gösteri girişimine engel olmak yam yamlıktır! “Falan filan…

He bir de kırmızı kıyafetli kadınpolise çiçek atan adamdaha dur piyano çalanından, duran adamlara kadar hepsi olacak…

Şu andaki blanço, 3 ölü, 890 yaralı, 1081 gözaltı, yağmalanan mağazalar, yakılan polis araçları, hasar gören kamu binaları ve sonuç savaş alanına dönen bir Paris. (Hollanda ve Belçika da arkadan geliyor)

Amma, işe bak ki 2016 yılında tüm dünya basının istanbul’da iç savaş var, halk adalet istiyor, sivil halka polis kurşun sıkıyor, diktatöre karşı haklı direniş manşetlerinden bir tanesi Paris için yazılıp çizilmiyor. Sokaklarda cesetler dolaşırken neden bugün Paris için de aynı algı yapılmıyor? Türkiye için endişeliyiz diyenler, şimdi Paris için de endişeleniyor mu acaba…

Şşşt artistler nerdesiniz? Aydınlar, yazarlar, akademisyenler ne oldu size, dilinizi mi yuttunuz ? Yoksa alaboralara mı geldiniz de sesiniz çıkmıyor?

Neden gezi sürecinde boy boy paylaştığınız fotoğrafları, dünyanın her yerine farklı dillerde verdiğiniz demeçleri, sanatçı duruşunuzu Paris için de göstermiyorsunuz he?

Siz varya siz iki yüzlüsünüz, şarlatansınız, çapulcusunuz, batı hayranı modern görünümlü kuklasın kukla…

Bir de kendilerini özgür ruhlu görenler, hepimiz çapulcuyuz diye pankart açan iş adamı bozuntuları, şimdi arkasında durup sponsorluk hizmeti verip pizzalar dağıttığınız geziyi tekrar bir daha düşünün ve neye kime hizmet ettiğinizi görün. Ama nerdeee sizde ne gerçeği görecek göz, ne de hatalarınızı görüp özür dileyecek yüz var…

Belediye otobüslerini, ambulansları, polis arabalarını yakanlara, mağazaların camlarını indirenlere, terörist bayrakları açanlara biz haydut derken, çapulcu derken tüm Avrupa onlara özgürlükçü diyordu. Eeee şimdi ne oldu, bırakın o zaman şimdi de yerle yeksan etsinler tüm Avrupa’yı, nasılsa olsa barışçıl eylemler değil mi bunlar?

Allah’ın adaleti şaşmaz. Hatırlayın Başkan Erdoğan hepinizin yüzüne baka baka ne demişti. “Teröristlik yapanlara, ortalığı yakıp yıkanlara arka çıkmayın, eğer bu tutumunuzu devam ettirirseniz o destekleyerek yaktığınız ateş bir gün sizide yakacaktır…” İşte manzara tam da böyle.

Anadolu’dan bir sözle başlamıştık yine Anadolu’dan bir sözle bitirelim; Keser döner sap döner gün gelir hesap döner… O sap döndü artık, o sapla ne yapacağınızı oturun Avrupa’da modern modern düşünün şimdi…

He bu arada İstanbul’u Paris gibi yapacağım diye ultra süper fikirlerle sağda solda konuşan bir zatı şahane var… Aman kardeşim biz almayalım, biz İstanbulumuzdan memnunuz ve yeryüzündeki herhangi bir şehirle ne kıyaslar ne de değişiriz… Anladın mı ballım?

Kalın sağlıcakla.