TÜRK KİMDİR? SADECE BİR SOYUN, BİR BÖLGEDE DOĞMANIN ADI MIDIR? – 29 Mart 2018

Sene 1992… Yer Bosna-Hersek.

2 milyon kadar insanın yerini, yurdunu, toprağını terk etmek zorunda kaldığı bir soykırımyaşanıyor o yıllarda.

Türk askeri savaş sonrası yardıma muhtaç köyleri dolaşıp tek tek kapıları çalıyor. Derken köy muhtarı ulaşımın zor olduğu ve savaş sonrası yaşayıp yaşamadıklarından dahi emin olmadığı bir köyün adresini veriyor subaylarımıza. Dağın tepesinde, yakın köylerin bile çok uzağında olan bir yer…

Kar diz boyu olmasına rağmen, subaylarımız omuzluyor erzakları, güç bela ulaşıyorlar köye.

Kapıyı çalıyorlar ve karşılarında yaşlı bir teyze. Daha kapıyı açar açmaz “Türk müsünüz evladım” diye soruyor. Askerimiz ‘Türk’üz’ deyince, teyze hiç duraksamadan “Geleceğinizi biliyordum ve bekliyordum” der.

Bugün yıl 2018;

Türk’ü bekleyen, bizim yolumuzu gözleyen, geleceğimizden emin olan milyonlar var. El­-Bab’da bayram namazına bizi bekleyenler var,

Halep’te oyuncağı elinden alınmış çocukların özlediği gülüşler var,

Afrin’de yörük teyzeye sarılmayı bekleyenler var,

Musul’da sıcak bir çorbaya hasret, Afganistan’da özgür ezan sesine özlem, Arakan’da hilalin zaferine duacı olanlar var. Yani, bizi çağırmadan, bekleyenler var.

Peki Türklük ne demektir, kimdir Türk?

Birilerinin söylediği gibi sadece bir ırkın adı mıdır?

Yoksa laf cambazlığı yapanların faşizm ile, ırkçılık ile yanyana getirmeye çalıştığı bir kelime midir Türk? Bir soy, bir boy, bir ayrım veya bir bölgede doğmanın adı mıdır?

I ıhh, hayır be güzel kardeşim!!!

Türk demek, Müslümanlıkla şereflenip, peygamber övgüsüne mazhar olmaktır.

Türk; Hz.Ömer ile Arap, Selahaddin Eyyübi ile Kürt, Aliya ile Boşnak, Şeyh Şamil ile Kafkas, Gazi Mustafa Kemal ile Türk demektir. Mekkeli bir yetimin davasını kıyamete kadar omuzlayan onurlu milletin adıdır Türk.

Milliyeti aşk ile saran, zalimin karşına topyekûn dikilendir Türk!

“Üzülme! Allah bizimledir” diyen ve başka da hiç kimseye ihtiyacı olmayandır Türk.

Balkanlardan Afrika’ya kadar uzanan geniş bir coğrafyada ortak tarihi geçmişe, kültür birlikteliğine, medeniyet değerleriyle bağlı olan yüzbinlerce kardeşe sahip olandır Türk.

İşgal edilmiş bölge halklarının ‘’Hoş geldiniz, nerelerdeydiniz şimdiye kadar?!‘’ diye tebessümle karşılanandır Türk. Kısacası Türkiye’nin Türkiye’den büyük olduğunu bilen milletin adıdır Türk…

O nedenle artık sus pus yok! Uyumak yok! O ne der? Bu ne düşünür yok! Vatanımıza göz dikene acımak, bayrakla derdi olanı içimizde beslemek, Kızılelma’dan geri dönmek yok artık.

Hadi! Şimdi bir kez daha düşünelim. Böyle bir yük omuzlarımızdayken, böyle bir geçmişin izlerini bugünlerine kadar taşımışken birilerinin derdinin hala Tayyip Erdoğan olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Yapma kardeşim yapma!!

Uyan artık, kaldır şu perdeyi gözlerinden! Bastığında minnetten ayaklarını titreten bu vatan toprağına sen sahip çıkacaksın, korkmayacak, en önde sen duracaksın düşmanın karşısında.

Sen vazgeçmeyeceksin komşundan, sen emanetini koruyacaksın şehidinin, sen asılacaksın bayrağına ki indirmeye kimse yanaşamasın… Özgürlüğüne imzanı sen atacaksın!. Eskiden olduğu gibi tarihini şerefinle sen yazacaksın!.

Hee böyle konuşurken, düşünürken neye, kime mi güveniyoruz?

Hazreti peygamber, Mekke’den Medine’ye hicret ederken, mağarada Ebubekir Sıddık ile kendilerini öldürmeye gelenlere karşı kime güvendiyse, biz de o’na güveniyoruz!!!

Ve biliyoruz ki o hiçbir zaman kaybetmeyecektir!

Kalın sağlıcakla…