ÇANAKKALE GEÇİLMEYECEK! – 18 Mart 2021

Çanakkale Story

Yok yok, hiç kimse bugün Çanakkale Zaferi dışında bir şey konuşmaya ve konuşturmaya kalkmasın. Bugün Çanakkale ruhunu ve Çanakkale direnişindeki inancın ne olduğunu hissetmeyen hiç kimse zaferimizin sevincini perdelemeye kalkmasın.


Soruyorlar bir gaziye:

“Kaç kişi gittiniz köyden Çanakkale’ye?” diye.

300 kişi diyor.

“Kaç kişi döndü köyüne?”

“Bir ben döndüm, gerisi şehadete göçtü.” diyor.

İmkansızlıkların içerisinde bir inanmışlığın zaferidir Çanakkale.
Bugün kadın erkek eşitliği falan diye ağız yapa yapa konuşanlar var ya, tarihinden bihaber ve ecdadın cephedeki savunmasından bihaber konuşuyorlar. Evet, anaların sayesinde kazanıldı Çanakkale. Babası ile omuz omuz savaşan gençlerin sayesinde kazanıldı Çanakkale. Cephede Mehmetçiğin yaralarını saran hemşirelerin sayesinde kazanıldı Çanakkale. Sevdiğinin dönmeyeceğini bile bile ona sımsıkı sarılıp savaşa gönderen o taze nişanlı kızlarımızın dirayeti sayesinde kazanıldı Çanakkale. “Eğer bu bayrak inecekse, eğer ezan dinecekse git de gelme oğul.” diyen anaların sayesinde kazanıldı Çanakkale. Şartlar ne olursa olsun bu milletin bayrağı, toprağı ve ezanı için yapamayacağı fedakârlığın olmadığını gösterenlerin sayesinde kazanıldı Çanakkale. O 13’lülerin, o 15’lilerin adamlığı sayesinde kazanıldı Çanakkale.  Mevzilerdeki topun üzerinde “Allah bizimledir!” diye yazanların inancı sayesinde kazanıldı Çanakkale.


Olmayan tarihleri ve kazandıkları tek bir savaş dahi olmamasına rağmen Avrupa nasıl yazdırıyor geçmişini değil mi? Sömürüyü görmüyor, zorbalığı saymıyor, bölücülüğü hiç ağzına dahi almıyor ama Hollywood filmlerinde kendini kahraman olarak gösteriyor. Öyle değil mi? Eğer sadece Çanakkale gibi bir tane destanları olmuş olsaydı kim bilir nasıl anlatır, nasıl anar, bugüne nasıl taşırlardı onu değil mi?


Hiç kimse kusura bakmasın. Hakikatin olduğu topraklarda, batıl hüküm süremez. Tek bir tane bayrağın bu coğrafyada dalgalanabilmesi için verilen o köklü mücadele, bugün sapkınlara teslim edilemez. Bu topraklarda dalgalanacak tek bir  bayrak vardır bizim ve ilelebet yaşayacağımız tek bir vatan vardır ve ruhumuza can suyu olacak tek bir tane ezanımız vardır bizim. Tarih şahittir, birileri kabul etmese ne? Bizdeki imana, cesarete, vatan sevdasına tarih şahittir. Hiç kimse merak etmesin.

Sanmayın ki bugün o TikTok’u, işte sosyal medyası, Twich’i şusu busu 13’lü, 15’li gençlerimizdeki şuuru aldı götürdü diye… Bir an olsun tereddüt etmeyin. Bayrak ve ezan olunca konu, bak nasıl hepsi  birer mücahit kesiliyor. Bize bizden başka dost, bize bu topraklardan başka da vatan yok dostlar.


Çanakkale 100 sene evvel de geçilmedi, bugün de geçilmeyecek.
Çanakkale ruhu 100 sene evvel de aynıydı, bugün de aynı ve o ruh bizde hiçbir zaman değişmeyecek.

Peygamberin müjdelediği ordu, koşulsuz inanıyoruz ki galip gelecek.
Çanakkale’yi anlamak için şehitlikteki mezar taşlarını anlamak lazım. Omuz omuza çarpışıp, yan yana yatan kahramanların mezar taşlarını okumak lazım. Halep’ten, Diyarbakır’dan, Trabzon’dan, Saraybosna’dan, Kudüs’ten, Yozgat’tan, Üsküp’ten, Ürdün’den,… İmparatorluk topraklarının dört bir yanından savaşa katılıp Çanakkale’de destan yazan Türk, Kürt, Çerkez, Laz, Abaza… Tüm şehitlerin mezar taşlarını okuyup bayrağın şerefini anlamak lazım.


Hani bugün birileri çıkıp da “Ne işimiz var Suriye’de?” diyor ya veya “N işimiz var Libya’da?” veyahut da “Akdeniz’de”, dediğinde susturun onları. Çanakkale’deki mezar taşlarını gösterip utandırın onları. Dün Halep’te, Şam’da, Makedonya’dan, Bosna’dan birileri gelip Çanakkale’de niye şehit olduysa, bugün biz de onun için oralardayız.

Bu varoluş ruhundan bihaber olanlara gösterin o mezar taşlarını. Bu ülkenin Misakımillî sınırları o şehitlikteki mezar taşlarıdır.O mezar taşlarındaki inanç, birlik ve güçtür bu toprakların hakimiyeti.
Evet, zamanının kahramanlarıydı onlar. Bugün de var elhamdülillah o zamansız ve sınırsız kahramanlar. Enginlere sığmayıp aşan, coşan ve imanıyla taşan adamlar yine aynı ruhla diriliyorlar elhamdüllilah.


O 15’li delikanlılar nasıl yaşlarına bakmadan kahramanlık yapıp bir vatan bıraktılarsa arkalarında, o analar zamanının kahramanı olup nasıl koştularsa meydana, o yiğitler “Mevzu vatansa, gerisi teferruattır.” deyip nasıl inandılarsa kazanmaya, işte öyle kahramanlarımız da bugün var elhamdülillah.


Bayrağını namus bilen, ezanını şeref sayan, vatanını Anadolu bilen herkes geçirmedi ve geçirmeyecek o Çanakkele’yi evelallah.

Ve Çanakkale Zaferi’nin yanında bugün aynı zamanda Afrin Zaferimizin de yıl dönümü. Bu vesileyle 103 yıl sonra bize 18 Mart gibi bir zaferi yaşatan Çanakkale şehitlerimizi ve Çanakkale’den 100 yıl sonra bize aynı onuru ve gururu yaşatan Afrin şehitlerimizi ve bu coğrafya için toprağa düşmüş olan bütün aziz şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyoruz. Allah hepsine gani gani rahmet eylesin. Mekanları cennet olsun. Bizlere de onlara layık torunlar olmayı nasip etsin.

Hadi gelin onların ruhlarına birer Fatiha okuyalım. El Fatiha…