İBB NOELE NASIL HAZIRLANIYOR? – 30 Aralık 2020

60De5955 53Dc 40B1 Ac0A 082Fea0E7Ea3

Şu anda herkesin konuştuğu şeylerden bir tanesi her tarafta bulunan o süslü, çıngıraklı yılbaşı ağaçları. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yılbaşı için özel sepet hazırlayıp insanların yılbaşını, Noel’ini tebrik ediyor. İlk etapta onu sadece gayrimüslimlere yapacaklarını söylediler ama ondan sonra artık Allah ne verdiyse vatandaşlara da göndermeye başladılar. Tabii belli bir kesim bundan son derece mutlu olurken ciddi bir kesim de bundan rahatsız oldu. Çünkü Müslüman mahallesinde salyangoz satılıyordu.

“Aman işte canım, mesele bu mu, bu kadar gündemin arasında şimdi bunu mu konuşalım?” diyenler haklı ama kimse kimseyi yemeye kalkmasın.

Müslüman mahallesinde bal gibi salyangoz satmaktır bunun adı. Nokta.

Bir de bunun yanında sosyal medyada muhafazakâr, mutaassıp genç kızlarımızın ve erkeklerimizin yılbaşı ağaçları ile verdikleri fotoğraflar konuşuluyor. Herkes kendini böyle oturmuş, not veren haşa Allah yerine koyuyor ve olanı biteni değerlendiriyor. İnsanların kimisini Hristiyan ilan ediyor kimisini de “İşte eh, idare eder Müslüman” diyor.

Pardon da sen kimsin demezler mi adama ya da sormazlar mı adama? Madem öyle de, sen kendi kutsalın olan ramazan ayında ne yaptın, nasıl hazırlandın, ramazan sevincini, coşkusunu, heyecanını sokaklarına mahallene kadar taşıyacak ne yaptın diye sormazlar mı adama?

Mesela Şişli Belediyesine kızıyorsun; işte öyle her tarafı, çam ağaçlarını, ağaçları süslemiş, Noel babalar, ışıklı geyikler veya İstanbul Büyükşehir Belediyesine kızıyorsun; yani işte bu nedir, biz Hristiyan bir ülke miyiz, bu yılbaşı sepeti mepeti ne diye. İyi de sen ne yaptın, sen ne yaptın ilçe belediyeler olarak?

İstanbul’da 39 ilçenin 24’ü Ak Partili. Türkiye’nin de yarısından fazlası büyükşehir ve belediyeler olarak cumhur ittifakına ait.

Mesela bu belediyelerde ramazan ayı içerisinde her eve bir ramazan hilali yakıldı mı he, ışıklı hilaller öylece camlarımızı, balkonlarımızı süsledi mi? Belediyecilik hizmeti olarak böyle ince bir çalışma yapıldı mı? Yok.

Veya ramazanda ilçelerinin caddelerindeki bütün ağaçları o ramazanın atmosferini hissettirebilmek için özel bir hazırlık yapıldı mı? Kandiller yandı mı mesela ya da rengârenk ışıklar, panayırlar kuruldu mu? Yok.

Yoksa ramazanı “İşte kurarız mahalleye bir Karagöz Hacivat perdesi, peşine de böyle özensiz hazırlanan programlarla gün geçirme…” değil mi? “Tamaam, bu sene de geçti gitti ya şehr-i ramazan.” deriz, çıkarız işin içinden değil mi?

İyi de sen bugünün çocuklarına ne verdin? Şimdinin materyallerini kullanacak ne sundun? Yılbaşı ağacının önünde Noel baba şapkasıyla fotoğraf verenleri eleştirmede cömert olurken sen kendi bayramına, özel gününe nasıl hazırlandın? Gençlerin gözüne, estetiğine, yüreğine dokunacak hangi projeyi yaptın?

Taşın altına elimizi koymadan devamlı birilerine taş atmak en kolayı. O yüzden bugün kimseye kızamayız, yok o şöyle yapıyor o böyle yapıyor diye.

Evet, adam Hristiyanların Noel’i ile kendi dünyasını bütünleştiriyor. Onunla alakalı da kendi şehrini süslüyor, binasını süslüyor.

Mesela örnek olarak söyleyeyim, bizim sitenin girişinde her sene bu yılbaşı tarihlerinde değişik değişik ışıklar asılır, böyle çıtı pıtı yanardöner bir şeyler falan. Sonra ben bu geçtiğimiz ramazan ayının başında site yönetimini arayıp dedim ki, “Yahu bu sitede Müslümanlar da var ve bu Müslümanların da yıl içerisinde en önemli aylarından, en önemli zamanlarından biri de ramazan ayıdır. Bu sitede oturan birisi olarak ben ve ailem aynı yılbaşında gösterdiğiniz hassasiyeti ramazan ayında da göstermenizi rica ediyorum.” dedim.

Nitekim bu sene istediğimizi dikkate alıp sitemizin girişi ramazana uygun bir şekilde böyle özenle süslendi, hazırlandı.

Bu arada Müslüman evlerinde çam ağacı süslemek için yarışa girenleri de görünce şöyle bir bakıyorum. Ben Hristiyan değilim ve etrafımdaki insanların da Hristiyanların adetlerini yerine getirmelerine sadece gülüyorum.

Kurban Bayramı’nda kurbana kınalar yakıp onu gelin gibi süslemeye sonuna kadar varız. Ramazanın da esas ruhu ve kimliğinin dışına çıkmadan hepimizin mahallerinin, caddelerinin, evlerinin bu aya özel olarak hazırlanmasına, ona da sonuna kadar varız.

Sonrası mı? Orayı da siz tamamlayın.

Dostlar herkese bugünümüzü aratmayacak hayırlı bir sene diliyorum.

Kalın sağlıcakla.