KADINLARI RAHAT BIRAKIN! – 07 Mart 2021

Kadınları Rahat Bırakın Kare

8 Mart Dünya Kadınlar Günü geldi çattı. Bir sürü marka, bir sürü kurum, bir sürü sendika ve sivil toplum örgütü, Kadınlar Günü için kendi ölçeklerinde farkındalık filmleri hazırladı. Hepsine baktım tek tek, döndüm başa bir daha izledim. Yazılan afişleri, verilen mesajları, kullandıkları söylem diline en incesine kadar baktım.

Genellikle markalar kendi bünyelerinde ne kadar kadın çalıştırdığını, kaç kadın emekçiye iş olanağı sağladıklarının altını çizerken bazılarının da sosyal mesaj verip en fazla etkileşim almanın peşinde olduklarını gördüm.

Tam da bunlardan bahsediyorum. Yeni trend ajanslardan, plaza katlarından masa başı çalışmalar yapılmış, sloganlar hazırlanmış. “Kadın çiçektir” söylemindeki çiçeğin üzeri çizilmiş. “Kadın evin süsüdür”deki evin süsü kelimesinin üzeri çizilmiş, “Kadın insandır” diye de mesaj verilmiş. “Kadın dişi kuştur” cümlesindeki dişi kuş kelimelerinin üzeri çizilmiş. Kadının sıfata ihtiyacı yokmuş. Olaya bak. İradeye, söylemin güçlülüğüne, anlatımın şekline bak.

Hayırdır ya? Ne istiyorsunuz? Bu kadınların üzerinden prim kasmaktan vazgeçin artık. Kadına güzel demek, kadına çiçek demek, kadına iltifat etmek bunların nesi yanlış? Gerçekten merak ediyorum hangi kadın bundan rahatsızdır ki? Ya da bu söylemler neden kadının değerini, kadının kıymetli oluşunu, kadının varlığını alt eden, kadını ezik gösteren, kadını hiçe sayan bir anlatım dili olsun ki?

Gerçekten merakımdan soruyorum. Siz kadın haklarını sadece ajanslarda yan masanızda oturan hanımefendilerden yola çıkarak mı savunmaya gönüllüsünüz? Siz kadınların değerini yalnızca meyhane masalarında kadeh tokuştururken mi savunmaya gönüllüsünüz? Siz bu topraklarda geçmişten bugüne kadının değerini konuşmaya kalkarken ‘’Kadınlar size Allah’ın emanetidir’’ hadisini yok sayarak mı kadınlara sözcülük etmeye gönüllüsünüz? Kadının kimseye emanet edilmeye ihtiyacı yokmuş. Bak bak bak… Saçmalık, tamamen şov, aykırı olayım farklı olayım hastalığından başka hiçbir şey değildir bu.

Kadına dişi denilmesinin rahatsız ediciliği neden? Arkadaşlar kadın dişidir erkek dişi değildir. Bunu nasıl anlatacağız ki başka.

Ha bir de kadın haklarını özenti söylemlerle savunmaya kalkarak komik oluyorsunuz. Cumhuriyet dönemine git bir bak, istiklal mücadelesini oku bir bak, Çanakkale’yi en başa geri sar git bir bak.

“Şerife Bacı, sana bacı demeyeceğiz artık çünkü bacı kelimesi cinsiyetçi bir söylem! Onun için bacı olmaz. Seni küçük düşürür bacı denilmesi.” deyip “Kaldırıyoruz o sıfatı.” diyebilir misin?

“Nene Hatun, yıllarca yanlış konuştuk. Hatun kelimesi çok cinsiyetçi kimliğin ön planda olduğu bir kelime. Artık hatun kelimesini kullanmayalım.” diyebilir misin?

Türk tarihine, bu coğrafyaya mührünü vurmuş, Gün Ana, Ak Ana, Umay, Od Ana, Ayizit, Ana Maygıl, Kubey Hatun, Akkızlara gidin deyin ki “Sizi kullanmışlar, sizi harcamışlar, size bu sıfatları vererek insan değeri vermemişler.”

Öyle değil mi? Savunduğunuz şeyin ne olduğunu bilerek meydana çıkıyorsunuzdur herhalde?

Bir Türk atasözü der ki “Er bozulursa, aile bozulur, kadın bozulursa, ulus bozulur.”

Haberiniz var mı bundan? Ne demek istenildiğinin farkında mısınız? Dün 11 şehidimiz verilirken genç kızlarımız Tiktok’ta, canlı yayında onlara “Şehitlerimiz var” diye yorum yapan birine küfrederek, şehitlerimiz için “Bana ne ya şehit mehit” diye açıklamalar yaparak, kendilerine nazar boncuğu yollayan takipçilerine öpücük göndermeye devam etti. O kızlar asla suçlu değil. O kızlar asla bu ayıbın tek sorumlusu değil. Ne anaları ne babaları bu terbiyesizliğe bir başlarına ortak değil. Buradaki asıl sorumlu, aile yapısının altını çökertmeye çalışan bu söylemler. Kızlarımızın, kadınlarımızın hakkını savunuyoruz diye onlara masum görünen ama uzun vadede Türk ailesindeki kadın rolünün içini boşaltmaya niyetliler, kadın ve erkeği yarıştırmaya mecbur bırakıp onları birbirine düşürmeye çalışan oyunun başındaki kişiler.

Kadın ya da erkek evvela önce insandır, kuldur.

Ama kadın çiçektir, kadın merhametin en güzel resmidir, kadın değerdir, kadın Anadolu topraklarını yeşerten berekettir, kadın güldür, goncadır.

Kadın anadır, yardır, yarendir. Kadın en zorlu şartlarda dahi tenceresini kaynatıp ocağını tüttüren kolay kolay yıkılmaz bir direktir.

Elinizi ve dilinizi kadınların üzerine yaptığınız propagandalardan çekin bir an önce.

Ben evvela kadının ne demek olduğunu gördüğüm, anladığım, bizzat şahit olduğum rahmetli annemin ve annelerimizin, ardından hayatımı paylaştığım evimi, ocağımı renklendiren, anlamlandıran eşimin, yüzlerini gördüğümde, seslerini duyduğumda ruhumun rahatladığı, kalbimin sevgiyle muhabbetle dolduğu ablalarımın, kız kardeşlerimin ve kadınlığın onurunu şerefini haysiyetini aklıyla yüreğiyle ve imanıyla temsil eden bütün kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü tebrik ediyorum.

İyi ki varsınız ve dünyanın en kıymetlilerisiniz…

Kalın sağlıcakla