TÜRKİYE’DE YAŞANAN KAZA VE FELAKET SİYASETİ – 18 Şubat 2019

Geçen hafta Kartal’da yaşanan elim bir olayda 21 vatandaşımız hayatını kaybetti. Onlarca vatandaşımız da bu kazada yaralandı. Öncelikle çöken binada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyoruz, acılı yakınlarına da Rabbim sabırlar versin. Tedavi süreci devam eden yaralılar var, onlara da acil şifalar diliyoruz.

Enkazda arama kurtarma çalışmaları devam ettiğinden geçen haftadan beridir sessizliğimizi koruduk ve olan biteni takip ettik.

Kaza anından, çalışmanın sonlandırıldığı ana kadar gece gündüz çalışan herkese, İstanbul valisine, arama kurtarma ekiplerine, sağlık ekiplerine, belediye adına görev yapan arkadaşlara, hepsine teşekkür ediyoruz. Allah hepsinden razı olsun. Türkiye olarak bu çalışmalardan gelecek olan güzel haberleri beklerken 7’den 70’e dualar ettik; Allah’ım enkaz altından sağ salim vatandaşlarımız kurtarılsın diye..

Herkes oradaydı ve uğradı da, yerinde takip etti çalışmaları, Bakanlar, Vali, Büyükşehir belediye başkanı, Cumhurbaşkanı dahi geldi olay yerine.

Ve hiç kimse o kazayı, orada hayatlarını kaybedenleri dar siyasetlerine alet etmedi. Kimse falanca belediye başkanı sorumlu, bilmem filanca istifa etsin demedi. Hiç kimse ölülerin üzerinden parti, ideoloji propagandası yapmadı. Herkes olaya konsantre oldu ve çalışma sonrasında soruşturma başlatıldı, sonuçlarını da göreceğiz inşallah…

Ama bir şey dikkatimi çekti… Tekirdağ’daki tren kazasından sonra, Somali’deki maden kazasından sonra ortalığı yaygaraya veren, ölüler üzerinden siyaset yapmayı gelenek haline getiren hiç kimse yoktu Kartal’da… Ne bir milletvekili, ne bir parti yetkilisi, hiç kimse yoktu, yoktu Kartal’da.

O vara yoğa yürüyüş yapanlar, polislere saldıranlar, Beyoğlu’nda çöken boş binayı dahi hükümete mal edip hedef gösterenler sırra kadem basmıştı adeta. Çünkü bu ülkede bazılarının derdi millet değil, olmadı da, hatta olmayacak da. Ne yazık ki niyetin, art niyetin böyle durumlarda kendini nasıl belli ettiğini ve birilerinin kaza ve felaketlerden beslenip bunu siyasi rant meselesine nasıl çevirdiğini de ayan beyan görmüş olduk.

Ama biz millet olarak kim ölülerin üzerinden siyaset yapıyor, kim gerçekten milletin acısını yüreğinde hissederek hareket ediyor bu Kartal’daki olayda bir kez daha tescillemiş olduk…

Kim hasbi, kim hesabi onu da görmüş olduk yani… Kısacası dostlar, bir kaza olduğunda gece gündüz çalışan, siyasi söylem yerine yara sarmaya çalışanları tebrik ediyoruz. Yüreğini, emeğini, imkanlarını ortaya koyanlardan Allah razı olsun… Ve onlara dua ediyoruz, duanın devamında da şöyle diyoruz;

Rabbim memleketimizi, milletimizi, ümmeti bu ve benzeri kazalardan, belalardan, felaketlerden korusun.

Ve tüm ülke olarak bu kazalardan gerekli dersleri çıkarıp da ona göre hareket etmemizi nasip eder inşallah…

Kalın sağlıcakla